Sprzątanie wnętrza samochodu na myjni — poradnik krok po kroku

Sprzątanie wnętrza samochodu na myjni

Czysta przestrzeń to przyjemna przestrzeń — i nie inaczej jest, gdy chodzi o wnętrze samochodu. Utrzymanie go w czystości to nie tylko kwestia estetyki, ale także komfortu Twojego i współpodróżujących. Zadbany samochód sprawia, że jazda jest przyjemniejsza, a wnętrze wolne od kurzu i alergenów. Sprzątanie wnętrza samochodu może być szybkie i efektywne, jeśli postawisz na wizytę na myjni. Oczywiście pod warunkiem, że wykonasz je zgodnie z kilkoma prostymi krokami. Jak to zrobić? Zajrzyj niżej i poznaj odpowiedź!

Sprzątanie wnętrza samochodu na myjni: czy warto?

Mieszkanie w centrum miasta ma swoje oczywiste plusy, ale i minusy — zwłaszcza gdy pojawia się potrzeba uprzątnięcia auta, a Ty nie masz miejsca, w którym na spokojnie mógłbyś podłączyć odkurzacz do prądu. Z pomocą przychodzą myjnie samochodowe, na których znajdziesz również stanowiska z odkurzaczami. Czy faktycznie warto z nich skorzystać?

Korzystanie z myjni samochodowej do sprzątania wnętrza auta ma wiele zalet. Profesjonalne myjnie oferują specjalistyczne urządzenia, które mogą okazać się bardziej skuteczne niż te, które mamy w domu. Często dysponują one odkurzaczami o większej mocy, co pozwala na dokładniejsze, ale i szybsze usunięcie zanieczyszczeń. Korzystanie z usług myjni to także oszczędność czasu, ponieważ wszystkie etapy sprzątania możesz wykonać w jednym miejscu. I jest to również niezwykła wygoda – na stanowisku z odkurzaczem w takiej myjni masz sporo miejsca, więc nie musisz się obawiać, że będziesz komuś przeszkadzać czy, co gorsza, uszkodzisz komuś lakier przemieszczając się z domowym odkurzaczem wkoło własnego auta.

Jak posprzątać samochód wewnątrz? 

Sprzątanie wnętrza samochodu będzie przyjemne i efektywne, jeśli wykonasz je według sprawdzonego schematu. Warto nim podążać, by nie dokładać sobie zbędnej pracy i przyspieszyć cały proces. Jak to wygląda krok po kroku?

1. Zacznij od wyrzucenia śmieci

W czasie podróży, tych małych i tych dużych, zdarza Ci się popijać kawę zakupioną na stacji lub zjeść kilka cukierków? Ich opakowania zapewne wciąż z Tobą podróżują, mimo że smak już dawno zapomniany? Nie przejmuj się – wielu z nas tak robi! Czyszczenie auta zacznij więc od dokładnego opróżnienia samochodu ze wszystkich śmieci. Pozbieraj wszystkie butelki, papiery, resztki jedzenia i inne niepotrzebne przedmioty. Wykorzystaj dostępne na myjni kosze na śmieci, wrzucając poszczególne opakowania do poszczególnych segregacji.

>> Zobacz także: Poradnik krok po kroku jak korzystać z myjni samoobsługowej <<

2. Wyjmij wszystkie przewożone rzeczy

W aucie podróżuje z nami każdego dnia wiele przedmiotów: koło zapasowe, lewarek, klucze, zapasowe żarówki, a także foteliki dziecięce czy organizery. Wiele z nich przewozimy w bagażniku, ale i na tylnych siedzeniach. Przed rozpoczęciem sprzątania wnętrza, opróżnij je. Wyjmij wszystkie rzeczy i odstaw na bok, przy okazji sprawdzając, czy coś nie zostało z Tobą przez przypadek, a powinno znaleźć się w koszu. Dzięki temu krokowi łatwiej będzie Ci dokładnie odkurzyć samochód i zyskasz pewność, że żadne okruchy czy drobinki piasku nie zostaną pominięte.

odkurzanie auta na myjni

3. Zadbaj o dywaniki samochodowe

Dywaniki samochodowe zbierają najwięcej brudu i kurzu, dlatego warto poświęcić im szczególną uwagę. Wyjmij dywaniki z samochodu i dokładnie je wytrzep. Następnie, jeśli myjnia oferuje taką możliwość, skorzystaj z dostępnych uchwytów do dywaników i za pomocą myjki ciśnieniowej dokładnie je umyj. Pozostaw je na zewnątrz do wyschnięcia, a w tym czasie przejdź do następnego kroku.

4. Dokładnie odkurz wnętrze auta

Czas na odkurzenie wnętrza samochodu. Skorzystaj z profesjonalnego odkurzacza dostępnego na myjni. Zacznij od odkurzania siedzeń, zarówno z przodu, jak i z tyłu, zwracając szczególną uwagę na szczeliny i trudno dostępne miejsca. Następnie odkurz podłogę, bagażnik oraz schowki. Przesuwaj krzesła w przód i tył, a jeśli się da — unieś tylne, by mieć pewność, że wszystko jest dokładnie wyczyszczone. Pamiętaj o dokładnym odkurzeniu przestrzeni pod siedzeniami oraz między nimi, gdzie często gromadzi się dużo kurzu i drobnych śmieci. A na koniec przyłóż na chwilę rurę odkurzacza do każdego wywiewu — w ten sposób wyciągniesz z nich drobne owady czy kurz, które mogą się w nich znajdować.

5. Wyczyść wnętrze z kurzu

Poodkurzane? Kolejnym etapem sprzątania jest dokładne wyczyszczenie wnętrza z kurzu. Użyj miękkiej ściereczki lub specjalnych chusteczek do wnętrz samochodowych. Przetrzyj deskę rozdzielczą, panele drzwiowe, konsolę środkową oraz inne powierzchnie plastikowe i metalowe, które są nie tylko z przodu auta, ale i w bagażniku. Możesz także użyć specjalnych preparatów do pielęgnacji wnętrz, które usuną kurz i przy okazji nabłyszczą oraz nadadzą wnętrzu świeży zapach.

6. Umyj szyby i lusterka

Mycie wnętrza samochodu to także konieczność zadbania o szyby i lusterka. Często są one zachlapane czy zakurzone, co powoduje ograniczenie widoczności i utrudnia prowadzenie pojazdu, ale i zaburza jego estetykę. Do mycia użyj specjalistycznego płynu do szyb oraz miękkiej ściereczki z mikrofibry. Rozpocznij od spryskania wewnętrznej strony szyby płynem, a następnie przetrzyj ją ściereczką, wykonując ruchy w jednym kierunku, aby uniknąć smug. Dokładnie wytrzyj do sucha, a następnie przejdź na stronę zewnętrzną.

Nie zapomnij również o lusterkach wewnętrznych i bocznych, które także mają ogromny wpływ na widoczność podczas jazdy. Warto dodać, że regularne czyszczenie szyb pomaga także w utrzymaniu dobrej kondycji wycieraczek, które działają skuteczniej na czystych powierzchniach.

7. Uporządkuj wnętrze do jazdy

Ostatnim krokiem jest uporządkowanie auta i przygotowanie go do jazdy. Ustaw fotele w pierwotnej pozycji, zamontuj wyjęte foteliki dziecięce i ułóż w bagażniku wyciągnięte uprzednio przedmioty. Na koniec włóż wycieraczki i gotowe!

Odkurzanie samochodu

Czyste wnętrze, przyjemna podróż!

Mycie i sprzątanie samochodu to dwie podstawowe czynności, jakie powinien wykonywać każdy właściciel czterech kółek. Dzięki nim pojazd jest zadbany, ale przede wszystkim komfortowy i bezpieczny w użytku. Dbaj o jego wnętrze z pomocą odkurzaczy na myjniach samochodowych, a jak już na nich będziesz — skorzystaj też z możliwości umycia ich z zewnątrz. Taki całościowy pakiet nie zajmie Ci wiele czasu, a przyniesie niesamowite efekty!

Skip to content