Mycie auta na myjni bezdotykowej — poradnik krok po kroku jak korzystać z myjni samoobsługowej

Mycie auta na myjni krok po kroku

Mycie auta na myjni bezdotykowej stało się popularnym sposobem na utrzymanie czystości pojazdu bez konieczności jego ręcznego szorowania. Dzięki nowoczesnym technologiom myjnie samoobsługowe oferują wygodne i skuteczne mycie, dbając przy tym o lakier pojazdu. Zastanawiasz się, jak dobrze umyć auto na myjni bezdotykowej? Chętnie podpowiemy! Zajrzyj niżej i sprawdź!

Jak korzystać z myjni samoobsługowej?

Korzystanie z myjni samoobsługowej jest proste i bez większego wysiłku z pewnością sobie z tym poradzisz. Aby jednak osiągnąć jak najlepsze efekty i uniknąć ewentualnych problemów, zwróć uwagę na kilka technicznych aspektów. 

Wjeżdżanie na stanowisko mycia

Pierwszym krokiem umożliwiającym skorzystanie z myjni samoobsługowej jest odpowiednie wjechanie pojazdem na miejsce mycia. Upewnij się, że samochód jest prawidłowo zaparkowany — znajduje się pośrodku stanowiska, centralnie nad kratami odpływowymi, w zalecanej przez producenta myjni odległości od dysz spryskujących. Niewłaściwe ustawienie pojazdu będzie utrudniało jego dokładne umycie.

Podnieś wycieraczki

Aby umożliwić sobie dokładniejsze czyszczenie szyb i uniknąć ewentualnych zacieków czy nawet uszkodzenia wycieraczek, podnieś je przed rozpoczęciem mycia auta. To prosty, ale ważny krok, który często jest pomijany. Podniesione wycieraczki pozwolą na dokładniejsze usunięcie brudu z okolic szyb, ale i pozbycie się zalegających tam np. niewielkich liści.

Opłać mycie

Mycie samochodu nie będzie możliwe, jeśli nie wniesiesz wcześniej opłaty. Myjnie samoobsługowe zazwyczaj różne metody fiskalizacji, akceptują zarówno drobną gotówkę, jak i płatności bezgotówkowe (karty płatnicze lub mobilne). Warto się upewnić, że masz przy sobie odpowiednią kwotę pieniędzy bądź kartę. Niektóre myjnie oferują również możliwość zakupu tokenów lub korzystania z przedpłaconych kart członkowskich, co może być wygodniejszą opcją dla regularnych użytkowników — sprawdź, jeśli taka opcja Cię interesuje!

Wybierz program mycia

Myjnie samoobsługowe oferują zazwyczaj kilka programów mycia, dzięki czemu możesz dostosować odpowiedni do aktualnych potrzeb Twojego samochodu. Począwszy od podstawowego spłukiwania, poprzez mycie z użyciem detergentu, aż do nabłyszczania i woskowania. Sprawdź, z jakim poziomem zabrudzeń masz do czynienia i zastanów się nad oczekiwanym efektem, a łatwiej Ci będzie podjąć słuszną decyzję. 

Jak myć auto po ceramice na myjni bezdotykowej?

Po nałożeniu powłoki ceramicznej na samochód należy trochę odczekać przed pierwszym myciem, aby miała ona szansę związać się z lakierem. Najczęściej sugeruje się minimum dwa tygodnie od wykonanego zabiegu. Wcześniejsze zastosowanie środków czyszczących może spowodować zakłócenia w całym procesie, a tym samym jego niepowodzenie.

Techniczne wskazówki

O czym jeszcze warto pamiętać? 

  • Zadbaj o szczegóły: niektóre elementy pojazdu, np. zewnętrzne lusterka czy anteny, mogą wymagać ręcznego złożenia lub demontażu przed myciem, aby uniknąć ich uszkodzenia;
  • Stosuj się do instrukcji: myjnie są wyposażone w instrukcje obsługi i zalecenia dotyczące każdego etapu mycia. Dokładne ich przestrzegaj, a zapewnisz pojazdowi skuteczne mycie.
  • Bezpieczeństwo: przed rozpoczęciem mycia upewnij się, że wszystkie drzwi i okna są zamknięte, by uniknąć zalania wnętrza auta.
jak korzystać z myjni samoobsługowej

Mycie auta na myjni krok po kroku

Mycie samochodu na myjni bezdotykowej to proces, który można podzielić na kilka etapów, zapewniających dokładne i bezpieczne oczyszczenie pojazdu. Jaka jest kolejność mycia na myjni bezdotykowej?

1. Przygotowanie

Przed rozpoczęciem właściwego procesu mycia przygotuj samochód. Usuń z zewnątrz wszelkie luźne elementy, które mogłyby zostać uszkodzone lub zdmuchnięte przez silny strumień wody. Podnieś wycieraczki i upewnij się, że wszystkie okna i drzwi są dobrze zamknięte.

2. Wybierz początkowy program mycia — spłukiwanie

Mycie auta zacznij od porządnego spłukania wszystkich zabrudzeń. Dzięki temu usuniesz pierwszą warstwę zanieczyszczeń i kolejne etapy przebiegną sprawniej, a do tego efektywniej.

3. Szczotkowanie: sposób na duże zabrudzenia

Na aucie zalega błoto lub inne większe zabrudzenia? Z uporczywymi zabrudzeniami poradzisz sobie za pomocą dostępnych na myjni szczotek. Jest to opcjonalny krok, który pozwala na ręczne usunięcie trudnych do zmycia plam, jak np. resztek owadów czy ptasich odchodów. Wytwarzają one pianę, która usprawnia mycie. Pamiętaj jednak, żeby używać szczotek z ostrożnością i nie porysować lakieru.

4. Mycie pod ciśnieniem

Po wybraniu programu służącego do mycia pod ciśnieniem rozpoczyna się aplikacja środków czyszczących przez dyszę. Dokładnie pokryj nimi cały samochód, nie pomijając żadnych obszarów. Wysokie ciśnienie i odpowiednio dobrane detergenty zmyją zabrudzenia z lakieru. Więcej na ten temat znajdziesz tu: https://eurowash.pl/jak-myc-auto-aktywna-piana-na-myjni/.

5. Spłukiwanie

Po nałożeniu środków czyszczących musisz spłukać samochód czystą wodą. W ten sposób usuniesz detergenty myjące wraz z zabrudzeniami. Spłukiwanie rozpocznij od górnych partii samochodu, od dachu kierując strumień wody w dół. W ten sposób efektywne usuniesz brud i pianę.

Mycie auta na myjni krok po krokuu

6. Woskowanie i zabezpieczenie (opcjonalnie)

Jako dodatkowy krok, niektóre myjnie oferują programy z woskowaniem, które zapewniają dodatkową ochronę lakieru i zwiększają jego połysk. Jeśli chcesz zabezpieczyć auto po myciu przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi, koniecznie go wykonaj!

7. Nabłyszczanie

Po zastosowaniu wosku należy nabłyszczyć auto wodą demineralizowaną w celu zapobiegania powstawaniu białych zacieków.

Ile kosztuje mycie samochodu na myjni bezdotykowej?

Koszt mycia w myjni bezdotykowej może się różnić w zależności od lokalizacji, wybranego programu mycia i zastosowanych opcji, jak np. woskowanie. Wiele zależy też od stopnia zabrudzenia auta i długości jego mycia. Ceny zazwyczaj zaczynają się od kilku złotych za podstawowe płukanie, do kilkunastu złotych za kompleksowe mycie z wykorzystaniem specjalnych środków i wosków. 

Mycie auta na myjni bezdotykowej jest łatwe i wygodne, pod warunkiem że zna się odpowiednią technikę i kolejność wykonywanych czynności. Dzięki temu poradnikowi Twój samochód nie tylko będzie czysty, ale i zabezpieczony przed potencjalnymi uszkodzeniami. Stosuj się do niego, a Twoje auto Ci za to podziękuje!

Skip to content