Jak myć auto aktywną pianą na myjni?

Chciałbyś kompleksowo umyć swoje auto na myjni bezdotykowej z wykorzystaniem piany aktywnej? Potrzebujesz wysokiej skuteczności, bo karoseria Twojego auta jest wyjątkowo zabrudzona i potrzebuje silnych, ale bezpiecznych dla lakieru środków czyszczących? Przeczytaj ten artykuł – dowiesz się z niego, w jaki sposób działa aktywna piana, jak jej używać do oczyszczania swojego auta, a także czego nie robić podczas takiego mycia. Przyjemnej lektury!

aktywna piana na myjni

Myjnia z aktywną pianą – jak to działa?

Każda solidna myjnia bezdotykowa jest wyposażona w urządzenia, których zadaniem jest wytwarzanie aktywnej piany. To tak zwane pianownice, a myjnia z aktywną pianą działa w następujący sposób:

  • Gdy na panelu sterującym stanowiskiem myjni wybierzesz opcję mycia pianą aktywną, pompka w myjni zacznie zasysać odpowiednią ilość skoncentrowanego środka myjącego z dużego zbiornika. W tym samym czasie pompka pobiera również odpowiednią ilość wody. Woda i środek myjący są mieszane w odpowiednich proporcjach w specjalnej komorze mieszającej.
  • Po wymieszaniu środek myjący i woda są pompowane przez rozpylacz dyszowy, który mieszaninę zamienia w pianę aktywną. Aktywna piana na myjni bezdotykowej jest następnie aplikowana pod ciśnieniem na powłokę karoserii (i innych elementów pojazdu) za pomocą węża i specjalnej dyszy, które znajdują się w Twoich dłoniach. Dzięki temu rozwiązaniu piana pokrywa równomiernie całą powierzchnię pojazdu, wnikając we wszelkie zakamarki i skutecznie usuwając brud.
  • Piana stosowana na myjniach bezdotykowych ma zwykle neutralne pH i jest bezpieczna dla lakieru samochodowego. Jej gęsta i kleista konsystencja ułatwia przywieranie piany do powierzchni samochodu przez pewien czas, co pozwala aktywnym składnikom myjącym dłużej oddziaływać na zabrudzenia. Brud, kurz, zanieczyszczenia chemiczne i organiczne są zmiękczane i łatwiej je usunąć z powierzchni karoserii.

Wiesz już, jak wygląda mechanizm działania stanowiska myjni z pianownicą. Przejdźmy więc do kolejnej części artykułu, w której opowiemy nieco więcej o tym, w jaki sposób używać aktywnej piany, by mycie auta było bezpieczne i skuteczne.

Jak myć auto aktywną pianą na myjni?

Zanim zaczniesz mycie, upewnij się, że Twój samochód jest umiejscowiony w odpowiednim miejscu myjni oraz że wszystkie okna i drzwi auta pozostają zamknięte. Wybierz opcję „aktywna piana” na panelu sterującym myjni. Pianę nakładasz poprzez naciśnięcie mechanizmu spustowego dyszy. Równomiernie rozprowadź pianę po całym samochodzie, zaczynając od dachu i schodząc w dół, aby upewnić się, że każdy zakamarek jest pokryty pianą aktywną.

Po nałożeniu piany pozwól jej działać przez kilka minut. Aktywne składniki w pianie rozkładają i zmiękczają trudne do usunięcia zabrudzenia, takie jak ptasie odchody, smoła czy owady lub niewidoczne pozostałości chemiczne z zanieczyszczonego powietrza. Nie pozwalaj jednak, by piana wyschła na samochodzie!

Po upływie odpowiedniego czasu działania piany użyj dyszy ciśnieniowej, aby dokładnie spłukać samochód wodą. Zacznij spłukiwać pianę od dachu pojazdu, stopniowo schodząc w dół, aby całkowicie zmyć resztki piany i rozpuszczonego brudu. Upewnij się, że cała piana została dokładnie zmyta, zwłaszcza z trudno dostępnych miejsc, takich jak listwy czy wnęki kół.

aktywna piana

Jak używać aktywnej piany na myjni?

Skup się na szczegółach. Aktywna piana jest doskonała do czyszczenia trudno dostępnych miejsc, takich jak wnęki kół, klamki czy listwy. Nakładając pianę, staraj się w szczególny sposób zadbać o te obszary, by każdy zakamarek został dokładnie pokryty i wypełniony aktywną pianą.

Chociaż aktywna piana jest skuteczna, ważne jest, by nie pozwolić jej wyschnąć na powierzchni samochodu. Dlaczego to tak istotne? Aktywna piana jest skuteczna, ale nie powinna znajdować się na lakierze zbyt długo, gdyż może pozostawić nieestetyczne plamy. Oczywiście musi pozostawać na samochodzie bardzo długo, by się tak stało, niemniej – usuń ją po czasie przewidzianym przez producenta.

Czego unikać podczas mycia auta pianą aktywną?

Aktywna piana jest bardzo dobrym środkiem do pozbywania się uporczywych zabrudzeń z powierzchni zewnętrznej Twojego samochodu. Pamiętaj jednak, że musisz używać piany w odpowiedni sposób. Oto szereg czynności, których należy unikać, podczas mycia auta pianą ze składnikami aktywnymi.

  • Ekspozycja aktywnej piany na promienie ultrafioletowe (słoneczne) – mycie samochodu w pełnym słońcu to ogromny błąd. Promieniowanie ultrafioletowe sprawia, że aktywna piana szybko wysycha, a wyschnięta plama na lakierze to szybki sposób na jego odbarwienie i poplamienie. Zawsze szukaj zacienionego miejsca na myjni bezdotykowej lub wybieraj pochmurne dni do mycia auta, jeśli nie myjesz go pod zadaszeniem.
  • Stosowanie zbyt dużej ilości piany – choć może Ci się wydawać, że więcej piany oznacza wyższą jej skuteczność, to nadmiar produktu może być trudny do spłukania. Pozostałości piany, których nie spłuczesz dokładnie, mogą tworzyć nieestetyczne plamy i smugi na powierzchni auta. Używaj umiarkowanej ilości piany, by zapewnić skuteczne i bezpieczne czyszczenie i dokładnie ją spłukuj.
  • Niedomykanie okien i drzwi – aktywna piana wytwarzana przez pianownice na myjniach bezdotykowych nie jest przeznaczona do czyszczenia wnętrza auta, więc nie powinna dostawać się do jego wnętrza. Pamiętaj, aby zawsze zamykać okna i drzwi podczas mycia.
  • Mycie to nie wszystko! – czyszczenie zewnętrza samochodu aktywną pianą to tylko jeden z elementów pielęgnacji i konserwacji Twojego auta. Pomijanie regularnych zabiegów konserwacyjnych – woskowania, zabezpieczania lakieru, usuwania wszystkich drobnych rysek powłoki karoserii na bieżąco – może prowadzić do uszkodzeń lakieru w dłuższej perspektywie. Mycie jest ważne, ale pamiętaj także o innych aspektach pielęgnacji auta i jego regularnej konserwacji.

Dobra myjnia bezdotykowa jest wyposażona w stanowiska z pianownicami. Tworzą aktywną pianę, która bardzo skutecznie czyści zewnętrze Twojego auta. Używaj jej tak, jak powinna być używana, pamiętaj, czego unikać, a szybko przywrócisz swojemu auto dawny blask!

0 comments on “Jak myć auto aktywną pianą na myjni?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content