Cięcie wodą

W firmie Eurowash zajmujemy precyzyjnym cięciem wodą z zastosowaniem zaawansowanego technologicznie sprzętu. Ofertę kierujemy do mieszkańców Białegostoku i okolicznych miejscowości, działamy też w innych regionach Polski oraz na rynku niemieckim, słowackim i węgierskim. Zapewniamy fachowe doradztwo, krótki czas realizacji zleceń, a także możliwość podjęcia stałej współpracy.

Charakterystyka cięcia wodą

To alternatywa dla termicznych metod rozdzielania materiałów, takich jak laser albo plazma. Proces wykonuje się na zimno, za pomocą ciśnienia dochodzącego do 6 000 barów. Strumień jest przepuszczany przez dyszę o bardzo małej średnicy, co zapewnia skuteczność i szybkość przepływu.

Do delikatnych materiałów używa się zwykle samej wody. Nawet niewielka średnica strugi min.0,76mm pozwala na przebijanie papieru, tkanin, skóry, gumy. W przypadku twardych powierzchni, na przykład betonu, stali albo kamienia, konieczne jest zastosowanie ścierniwa, czyli drobnych ziarenek, lub proszku ściernego z granatu almandynowego szlachetnego.

Najważniejsze zalety cięcia wodą to:

  • gładkość krawędzi, nawet przy dużych prędkościach – eliminacja odprysków sprawia, że nie ma potrzeby wykonywania obróbki wykończeniowej, co wpływa na sprawny przebieg procesu; rozwiązanie zalecane tam, gdzie potrzebna jest alternatywa dla tarcz szlifierskich;
  • brak odkształceń termicznych czy innych zmian w strukturze materiału – nie są emitowane nadmierne ilości ciepła (temperatura na krawędziach wynosi maksymalnie 100ºC), co zapobiega rozszerzeniu albo kurczeniu; nie dochodzi również do utwardzania powierzchni wzdłuż krawędzi;
  • uniwersalność – technologia sprawdza się do przebijania zarówno cienkich, jak i grubych (do 200-300 mm) elementów, w tym wielowarstwowych;
  • wysoka precyzja – osiągana dzięki wąskiej szczelinie cięcia oraz tolerancji (0,1-0,3 mm); pozwala uzyskać dowolne, nawet bardzo skomplikowane kształty, oparte na zaokrągleniach, krzywiznach (przykładem są metalowe części do myjni czy samochodów osobowych);
  • ekologiczny charakter produkcji – ubytki materiału są znikome, a system odsysania ścierniwa umożliwia zebranie pozostałości oraz ich prawidłową utylizację.
1

Warto zwrócić też uwagę na bezpieczeństwo podczas stosowania cięcia wodą. Ryzyko porażenia prądem czy wybuchu pożaru jest zminimalizowane, ponadto nie wydzielają się szkodliwe substancje (gazy czy pyły). Wszystkie wspomniane zalety sprawiają, że ten sposób obróbki cieszy się dużym zainteresowaniem naszych Klientów – między innymi firm budowlanych, zakładów przemysłowych oraz przedsiębiorstw zajmujących się montażem myjni kontenerowych lub modułowych.

Warto wybrać firmę Eurowash

Zapraszamy do odwiedzenia naszego zakładu, gdzie można skorzystać z usługi cięcia wodą. Dysponujemy nowoczesną maszyną marki Water Jet Sweden. Zastosowane w niej rozwiązania pozwalają na szybką realizację zleceń, nawet w przypadku dużej ilości elementów. Dzięki temu możemy zaoferować terminy od ręki.

Używane przez nas urządzenie wykazuje przydatność nie tylko podczas prac, których celem jest obróbka metali – zarówno lekkich (aluminium, miedzi, stali węglowej, mosiądzu), jak też twardych (stali hartowanej, tytanu). Cięcie wodą sprawdza się także w przypadku betonu, wspomnianego wyżej kamienia, płytek ceramicznych, kompozytu, tworzyw sztucznych, drewna, szkła, pianki, gąbki i innych. Dobieramy rozwiązania z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb – na przykład w sytuacji, gdy trzeba rozdzielić wyjątkowo twarde materiały, stosujemy wolny posuw. Z kolei na potrzeby obróbki kruchych tworzyw wykorzystujemy funkcję przebijania niskociśnieniowego.

Należy pamiętać o tym, że obróbka strumieniowo-ścierna nie jest polecana do niektórych materiałów. Mowa między innymi o elementach wykonanych ze szkła hartowanego (nawet wolny przepływ spowoduje pęknięcie) czy sklejonych za pomocą preparatu wodoodpornego, a także o płytach drewnopochodnych (mogą namoknąć) oraz rurach o nieregularnym kształcie, wymagających cięcia przerywanego. Zachęcamy do kontaktu z naszymi pracownikami – pomogą oni w doborze odpowiedniego rozwiązania.

Szerokie możliwości współpracy z firmą Eurowash

W zakres naszych usług wchodzi nie tylko cięcie wodą, lecz także obróbka skrawaniem oraz spawanie. Wszystkie zlecenia realizujemy z zaangażowaniem oraz indywidualnym podejściem. Aby skorzystać z poszczególnych rozwiązań, odwiedź siedzibę firmy ulokowaną w pobliżu Białegostoku. Ofertę kierujemy do Klientów z całej Polski oraz zza granicy, warto poznać szczegóły.

Skip to content