Rodzaje myjni samochodowych – jaką myjnię samochodową wybrać?

Rodzaje myjni samochodowych

Wybór odpowiedniej myjni samochodowej to jedna z najtrudniejszych decyzji, jaką przyjdzie podjąć odpowiedzialnemu przedsiębiorcy, który chce zainwestować w jej zakup i wdrożenie. Wszystkie warianty mają swoje wady i zalety oraz różną charakterystykę pracy, przez co stanowią lepszą bądź gorszą inwestycję biznesową. Poznaj już dziś cechy konkretnych typów myjni samochodowych i podejmij decyzję na podstawie realnych korzyści finansowych.

Rodzaje myjni samochodowych

Aby podjąć właściwą decyzję dotyczącą zakupu, wdrożenia i uruchomienia myjni samochodowej, warto zacząć od poznania technologii, charakterystyki każdej z nich.

Myjnia samochodowa bezdotykowa

Myjnia bezdotykowa to popularny wybór wśród kierowców ceniących szybkość i skuteczność działania oraz łatwość obsługi. Korzystanie z niej polega tak naprawdę jedynie na spryskiwaniu pojazdu wodą i specjalnymi środkami chemicznymi pod wysokim ciśnieniem za pomocą ręcznej lancy, co pozwala na usunięcie brudu bez szorowania.

WSKAZÓWKA DLA PRZEDSIĘBIORCÓW – ze strony przedsiębiorcy sprawa prezentuje się jeszcze korzystniej. Jedną z głównych zalet jest to, że myjnia samoobsługowa generuje niewielkie koszty operacyjne, gdyż nie ma konieczności zatrudniania pracowników do jej obsługi. Kolejną korzyścią jest to, że myjnia bezobsługowa charakteryzuje się również optymalizacją czasu podczas korzystania z niej. Właściciele nie muszą poświęcać takiej myjni wiele uwagi, co umożliwia skupienie się na innych aspektach biznesu lub osobistych przedsięwzięciach.
Myjnia samochodowa automatyczna

Myjnia samochodowa automatyczna

Myjnie automatyczne zapewniają przede wszystkim ponadprzeciętną wygodę mycia – bez wysiłku ze strony kierowcy. Pojazd jest myty przez różne mechanizmy, aplikujące środki chemiczne (np. szczotki, spryskiwacze), które dokładnie czyszczą jego powierzchnię.

WSKAZÓWKA DLA PRZEDSIĘBIORCÓW – przedsiębiorcy wykorzystują myjnie automatyczne (portalowe) szczególnie wtedy, gdy na posesji jest zbyt mało miejsca na myjnię tunelową. Poza tą korzyścią równie istotna jest wygoda użytkowania przez klientów i fakt, że myjnia szczotkowa jest prosta w obsłudze. To natomiast może przyciągnąć większą liczbę klientów. Całkowita automatyzacja procesu mycia minimalizuje potrzebę interwencji pracowników, co obniża koszty operacyjne.

Myjnia tunelowa

Korzystanie z myjni tunelowej polega na przejechaniu przez specjalnie przygotowany tunel, w którym odbywają się kolejne etapy mycia samochodu. Jest on wyposażony w niezbędne urządzenia działające w sposób zautomatyzowany.

WSKAZÓWKA DLA PRZEDSIĘBIORCÓW – myjnia tunelowa, mimo że bardzo kosztowna w inwestycji, generuje duży dochód z uwagi na precyzję pracy, znakomite rezultaty oraz bogaty zakres usług – od mycia karoserii, aż na precyzyjnym czyszczeniu felg kończąc. Jako inwestor możesz uzupełnić tunel dodatkowymi akcesoriami. Warto wśród nich wymienić dodatkowe szczotki uzupełniające, specjalne elementy zraszające karoserię, woskowanie, a nawet polerowanie powłoki lakierniczej specjalnymi środkami. Łącząc te zalety z niespotykaną przepustowością, otrzymujemy rozwiązanie dla najbardziej wymagających przedsiębiorców, którzy chcą obsłużyć nawet kilkadziesiąt aut na godzinę.
półbuty męskie

Myjnia ręczna

Myjnia ręczna to znakomita opcja dla użytkowników, którzy preferują indywidualne podejście do klienta i możliwość dokładnego umycia samochodu, skupiając się na każdym detalu. Nie bez powodu odwiedzają ją głównie wielbiciele auto-detailingu, którzy chętnie wykorzystują także glinki, szczoteczki i pędzelki. Mycie ręczne jest czasochłonne, ale pozwala na staranne umycie samochodu, w tym trudno dostępnych miejsc, które wymagają szczególnie dużo zaangażowania i cierpliwości.

Informacja dla przedsiębiorców – to zdecydowanie najtańszy rodzaj myjni, który jednak z uwagi na bardzo małą przepustowość i niewielką liczbę klientów w ciągu dnia nie cieszy się dużą popularnością wśród przedsiębiorców. Taki biznes jest rentowny tylko w przypadku zainwestowania w kilka stanowisk.
Myjnia ręczna

Jaką myjnię wybrać?

Wybór odpowiedniej myjni zależy od wielu czynników, w tym od lokalizacji, ilości miejsca w danym obszarze oraz oczekiwań co do czasu zwrotu inwestycji. 

Dla większości przedsiębiorców najlepszym połączeniem wartości inwestycji ze stopą zwrotu są myjnie samoobsługowe, bezdotykowe, które są lubiane przez kierowców. Takie rozwiązanie samo na siebie zarabia, a ponadto liczba napraw bieżących i zabiegów konserwacyjnych jest zredukowana do minimum. Dodatkowo wymogi względem wolnej przestrzeni na działce są bardzo niewielkie z uwagi na zwartą konstrukcję gotowego projektu. Zyski mogą sięgać kilkudziesięciu tysięcy w skali miesiąca – zależnie od miejsca i wyposażenia. Natomiast cena gotowej myjni zależy głównie od liczby stanowisk i dodatkowego wyposażenia czy udogodnień dla klientów.

Zalety myjni samochodowych bezdotykowych

Myjnie bezdotykowe stanowią rozwiązanie korzystne biznesowo. Jednak przed dokonaniem inwestycji warto poznać ich wszystkie zalety i wady, aby upewnić się, że lokowanie w nią środków finansowych to dobra decyzja.

Zalety:

  • Niski nakład inwestycyjny – myjnia samochodowa samoobsługowa jest droższa niż ręczna, lecz znacznie tańsza niż automatyczna, nie wspominając już o tunelowej, która przewyższa ją ceną nawet kilkukrotnie.
  • Szybki zwrot – myjnie bezdotykowe generują praktycznie pasywny dochód, co oznacza, że wydatki ponoszone na ich utrzymanie są zredukowane do minimum. Naprawy są rzadkie, nie ma także potrzeby zatrudniania pracowników.
  • Łatwy plan – zaplanowanie, zaprojektowanie i wdrożenie myjni bezobsługowej jest niezwykle proste, gdyż sprowadza się do zakupu gotowych modułów występujących pod wieloma postaciami.
  • Dobre perspektywy – myjnię bezdotykową można uzupełniać i rozbudowywać o nowe funkcje, np. wosk czy pianę aktywną, zwiększając w ten sposób dochód.
  • Minimum działań – wystarczy odbieranie utargu, uzupełnianie płynów i okresowe sprawdzenie działań wszystkich urządzeń.

Wybór odpowiedniej myjni samochodowej zależy od indywidualnych potrzeb, preferencji oraz wymagań przedsiębiorcy. Każda z nich ma swoje mocne i słabe strony, dlatego podjęcie ostatecznej decyzji wymaga zestawienia plusów z minusami.

>> Sprawdź rodzaje myjni EuroWash <<

Skip to content