Myjnia bezdotykowa to szybki i skuteczny sposób na umycie auta, z którego korzysta dziś niemal każdy. Profesjonalnie skonstruowane stanowiska, odpowiednio dobrane środki i wygodne w użytku sprzęty sprawiają, że cieszą się one wciąż wzrastającą popularnością. Zastanawiasz się nad otworzeniem własnej myjni? Interesuje Cię koszt myjni bezdotykowej? Poniżej znajdziesz kilka ważnych informacji, dzięki którym łatwiej będzie Ci podjąć decyzję. Zachęcamy do lektury!
Rodzaje myjni samoobsługowej
Dzisiejsza zaawansowana technologia sprawia, że myjnia bezdotykowa może być tworzona na wiele sposobów. Najczęściej wyróżnia się jednak dwa rodzaje myjni: modułowe i kontenerowe. Czym się one między sobą różnią?
Myjnia modułowa
Myjnia modułowa to typ urządzenia wolnostojącego. Posiada ona obudowę ze stali nierdzewnej, w której wnętrzu umieszczane są wszystkie elementy myjni i sterowania. Takie rozwiązania przeznaczone są dla osób, które dysponują wolną do zagospodarowania działką, na której chcą postawić myjnię bez konieczności budowania pod nią budynku.
Myjnia kontenerowa
Jeśli zależy Ci na stworzeniu myjni bezdotykowej wewnątrz pomieszczenia, myjnia kontenerowa będzie strzałem w dziesiątkę. Jest to rodzaj myjni w formie kompleksowego urządzenia, które montuje się w pomieszczeniu technicznym, np. specjalnie wybudowanym kontenerze lub w wydzielonym miejscu w budynku.
Jaki jest koszt myjni bezdotykowej?
Jakiego nakładu pieniężnego wymaga myjnia samochodowa? Odpowiedź na to pytanie nigdy nie jest jednoznaczna, ponieważ jej koszt zależny jest od wielu czynników. Najwięcej zależy od planowanej wielkości myjni, jej rodzaju czy wyposażenia. Istotna jest również sama lokalizacja oraz dostęp do niezbędnych mediów.
Świetnym sposobem na zaplanowanie myjni bezdotykowej i poznanie jej szacowanego kosztu jest konfigurator. Z jego pomocą stworzysz wstępny zarys całego stanowiska do mycia aut: jego attyki, rodzaju (modułowa lub kontenerowa), ilości stanowisk czy doposażenia.
Jak zaplanować wielkość myjni?
Planując rozmiar myjni warto wziąć pod uwagę dwa najważniejsze aspekty: wielkość działki pod inwestycję i szacowane zapotrzebowanie okolicznych mieszkańców na tego typu rozwiązanie. W ten sposób będziesz w stanie stworzyć myjnię samochodową, która będzie jednocześnie i praktyczna, i opłacalna. Bardzo przydatne w planowaniu wielkości myjni bezobsługowej jest konfigurator myjni samoobsługowej dostępny na stronie.
Ile kosztuje myjnia bezdotykowa na 3 stanowiska?
Myjnie bezdotykowe o 3 stanowiskach należy wyceniać nie tylko po koszcie budowy, ale i po warunkach technicznych, jakich wymagają. Warto mieć na uwadze, że jego całkowity pobór mocy to ok. 22 kW, zaś moc grzewcza pieca to ok. 55 kW. Ważne jest też zapotrzebowanie wody – przy 3 stanowiskach to ok. 2,6 m3/h. Do tego zużycie gazu: ok. 2,5-6 m3/h i zużycie oleju: 3-5 l/h.
Koszt myjni bezdotykowej 6-cio stanowiskowej
Koszt inwestycji myjni na 6 stanowisk to tak naprawdę podwójny koszt myjni na 3 stanowiska. Musisz jednak pamiętać o tym, że jest to także podwójna objętościowo przestrzeń, więc jeśli nie posiadasz działki o takim wymiarze, koszt jej zakupu także się podwoi.
Koszt budowy myjni bezdotykowej a lokalizacja
Kompleksowe centrum mycia to wydatek, który powinien być kalkulowany nie tylko na podstawie samego wybudowania i wyposażenia, ale także na podstawie lokalizacji. Co to znaczy? Im lepsze umiejscowienie myjni, np. przy trasie szybkiego ruchu, blisko miejskich obwodówek czy przy centrum handlowym, tym większa liczba klientów z niej korzystająca. Na lokalizację inwestycji nie zawsze warto wybierać tereny podmiejskie czy wsie, ponieważ będzie to się wiązało z mniejszym zainteresowaniem korzystania z myjni ze względu na możliwość umycia auta na własnym podwórku.
Ile kosztuje wyposażenie dodatkowe myjni?
Wyposażenie dodatkowe myjni to zawsze wartość dodana, która zwiększa atrakcyjność danego punktu. Jeśli chcesz zapewnić swoim klientom kompleksowe czyszczenie auta, postaw na zakup kilku opcjonalnych elementów. Jednym z nich jest odkurzacz stacjonarny. Jego cena zależała będzie od wybranego modelu. Możesz się zdecydować na model jednofazowy lub trójfazowy, obsługujący jednocześnie jedno bądź dwa stanowiska.
Kolejnym wartościowym rozwiązaniem są trzepaczki do dywaników samochodowych. Takie produkty umożliwiają ich wygodne oczyszczenie, a Ty zyskujesz pewność, że na Twojej myjni będzie panował porządek. Rozważ również zakup ramy do mycia dywaników gumowych. Takie ramy wykonywane są ze stali nierdzewnej, dzięki czemu cechuje je niezwykła trwałość, a przy tym są wygodne w użytkowaniu.
Warte uwagi są również rozmieniarki do pieniędzy, urządzenia do prania tapicerki, dystrybutor zapachów czy suszarka samoobsługowa.
Ile kosztuje utrzymanie myjni bezdotykowej?
Koszt utrzymania myjni bezdotykowej jest zależny od wielkości inwestycji i zastosowanych w niej rozwiązań. Im większa ilość stanowisk i dodatkowych urządzeń, np. odkurzaczy, tym większy pobór prądu, wody, a wieczorem także światła, co przełoży się na wyższe rachunki. Do tego dochodzi również koszt środków czyszczących stosowanych w myjni.
Finansowanie budowy myjni bezdotykowej
Budowa myjni bezdotykowej wiąże się ze sporymi kosztami. Jakie są sposoby na jej finansowanie? Opcji jest kilka. Możesz postawić na finansowanie ze środków własnych. Jeśli jednak nie dysponujesz niezbędną kwotą, wsparciem może okazać się kredyt inwestycyjny lub leasing. Wartym uwagi rozwiązaniem jest również możliwość uzyskania dotacji unijnej.
Czy myjnia bezdotykowa to dobry biznes?
Myjnia samochodowa to dobry biznes, o ile jest odpowiednio przemyślany. Aby inwestycja przynosiła dochody, musi być dostosowana m.in. do wybranej lokalizacji oraz potrzeb okolicznych mieszkańców.
Po jakim czasie zwraca się inwestycja w myjnie bezdotykowe?
Koszty inwestycji w myjnię samochodową mogą się zwracać w różnym czasie. Bardzo wiele zależy od jej umiejscowienia. Budowa myjni bezdotykowej przy dużym sklepie spożywczym czy stacji paliw, w którego najbliższym obrębie brak innej inwestycji tego typu, znacznie szybciej się zwróci niż ta, która została wybudowana w niedalekiej odległości od konkurencji.
Czy budowa myjni wymaga pozwolenia na budowę?
Przed rozpoczęciem budowy myjni należy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych dokumentów. Jednym z nich jest pozwolenie na budowę myjni bezdotykowej. Poza nim potrzebne są również wydane warunki zabudowy lub plan zagospodarowania przestrzennego, pozwolenie na przyłączenie odpowiednich mediów oraz projekt architektoniczno-budowlany.
Myjnię bezdotykową warto ulokować w atrakcyjnym położeniu, blisko centrum handlowego, osiedli mieszkaniowych czy w okolicy sporej drogi publicznej. Pomyśl o przyszłości takiej inwestycji i zapewnij łatwiejszy dostęp do tego typu rozwiązań tym, którzy nie mają w swojej okolicy takiej możliwości, a przy tym osiągaj zadowalające zyski. Powodzenia!