Myjnia bezobsługowa w zimie – o czym pamiętać?

myjnia bezdotykowa zimą

Nie czekaj na ujemne temperatury! Zima co roku zaskakuje kierowców i psuje plany niektórym właścicielom samoobsługowych myjni – ale tylko tym, którzy zapomnieli o sezonowym, jesiennym przeglądzie. Jak odpowiednio dbać o myjnię, aby nie narażać się na skutki awarii i przerwy w pracy systemu? Przeczytaj poradnik stworzony przez ekspertów Eurowash i skorzystaj z naszych wskazówek. 

Myjnia bezobsługowa w zimie: oto lista niezbędnych prac

Prace konserwacyjne warto rozłożyć sobie na dwa etapy. Pierwszy planujemy po zakończonym sezonie zimowym, drugi zaś przed rozpoczęciem kolejnego sezonu. 

Przygotowania do zimy trzeba rozpocząć już jesienią – zanim się ochłodzi i temperatura zacznie oscylować około 0 stopni. W pierwszej kolejności należy przeprowadzić sezonowy przegląd wszystkich elementów, które odpowiadają za prawidłową pracę zimą. Są to przede wszystkim kocioł grzewczy, system ogrzewania posadzki (wraz ze stanem glikolu) oraz system cyrkulacji wody. Prace zaplanuj tak, aby zapewnić sobie czas na naprawę ewentualnych usterek. 

Ponadto upewnij się, czy zawory w lancach działają prawidłowo. Jeśli tak, to z pistoletów popłynie woda – mimo bardzo niskiego ciśnienia. 

Kolejny przegląd wpisz do swojego wiosennego grafiku. To dobry czas, aby sprawdzić, czy warunki pogodowe nie wpłynęły negatywnie na stan poszczególnych elementów. Nie zapomnij o wyczyszczeniu systemu antyzamarzaniowego! Więcej o tym piszemy poniżej. 

Konserwacja myjni bezobsługowej: skontroluj system przeciwzamarzaniowy 

Przyjrzyjmy się bliżej systemowi antyzamarzaniowemu, który umożliwia działanie myjni przy minusowych temperaturach. Podczas konserwacji myjni bezobsługowej na pewno trzeba pamiętać o wyczyszczeniu (przepłukaniu) układu z wszystkich zabrudzeń jak muł, drobinki piasku, resztki detergentów. Zaleca się sprawdzenie przepływa filtra sznurkowego odpowiadającego za cyrkulację zimową. Najlepiej robić to zaraz po zakończeniu sezonu zimowego i po wyłączeniu systemu antyzamarzaniowego, ewentualnie przed następną zimą, a w ostateczności już w okresie zimowym przy temperaturach utrzymujących się powyżej zera. Inaczej może dojść do całkowitej awarii („zatkania”) układu. Jego naprawa jest skomplikowana i dość kosztowna, dlatego nie warto bagatelizować tego rodzaju prac. 

myjnia samoobslugowa zimą

Zadbaj o prawidłowe dozowanie środków chemicznych

Kolejny punkt na Twojej liście konserwacji myjni samoobsługowej: skontrolowanie dozowania detergentów. Pamiętaj o stosowaniu antyspieniacza. Nadmierne nagromadzenie środków myjących w trakcie cyrkulacji może powodować wzburzenie zwierciadła wody w studni cyrkulacyjnej, co skutkuje wypływem piany poprzez instalację w posadzce.

Dodatkowe prace konserwacyjne w myjni bezobsługowej 

Nie można zapomnieć również o szeregu drobniejszych prac przy myjni bezobsługowej zimą. Warto regularnie kontrolować pracę układów i urządzeń – przy niższych temperaturach nawet codziennie! Sprawdzaj przede wszystkim systemy z obiegiem wody, czyli także lance i szczotki, a do tego ogrzewanie posadzkowe. Zwracaj baczną uwagę na spadki ciśnienia. Jeśli coś wzbudzi Twój niepokój, pomyśl o wezwaniu serwisu. 

Serwis myjni bezobsługowej

Przegląd i konserwacja myjni bezobsługowej brzmi skomplikowanie? Jeśli nie przeprowadzasz tego rodzaju prac samodzielnie, w każdej chwili możesz skorzystać ze wsparcia specjalistów Eurowash – w ramach przeglądów gwarancyjnych oraz pogwarancyjnych, a także później, aby upewnić się, że wszystko działa prawidłowo. Podczas przeglądu serwisanci sprawdzą pracę wszystkich podzespołów myjni, a także kluczowych elementów odpowiedzialnych na cyrkulację wody czy ogrzewanie posadzki. Dzięki profesjonalnie przeprowadzonemu przeglądowi możesz mieć pewność, że nic Cię nie zaskoczy nawet podczas surowej zimy. 

Myjnia bezobsługowa w zimie: co w przypadku bardzo niskich temperatur?

Trzeba mieć na uwadze, że nie zaleca się kierowcom korzystania z myjni w sytuacji, gdy temperatura spada do – 10 stopni. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie tablicy informującej o skutkach mycia samochodu podczas mrozów. Do najpoważniejszych zagrożeń należy szybkie zamarzanie wody w uszczelkach, co może doprowadzić do przymarznięcia drzwi. W takiej sytuacji otworzenie auta często staje się wręcz niemożliwe. 

Do tego właściciele myjni muszą pamiętać, że nawet podczas największych mrozów nie należy całkowicie wyłączać urządzeń. Mogłoby to doprowadzić do zamarznięcia wody w układach, a to z kolei do uszkodzenia poszczególnych komponentów systemy, jak elektrozawory, lance, a nawet piec. 

Dbanie o myjnię bezdotykową w okresie zimowym jest kluczowe dla zapewnienia jej niezawodności i efektywności. Właściciele myjni muszą pamiętać o m.in. regularnych przeglądach, szczególnie systemu antyzamarzaniowego. Inwestycja w konserwację i odpowiednie zarządzanie myjnią w sezonie zimowym to nie tylko ochrona Twojego sprzętu, ale także zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa Twoim klientom. 

Skip to content